ادبیات و مبانی نظری بلوغ سازمانی

فرمت فایل
word
حجم فایل
258
تعداد صفحات
41
مولفه
دسته بندی
مبانی نظری و پیشینه مدیریت
۵,۱۰۰ تومان
افزودن به سبد خرید
 خرید این پرسشنامه

مقدمه

تعالی سازمان در گرو جهت گیری های بهبود در همه‌ی زمینه ها و ابعاد سازمانی است. سازمان ها بر این حقیقت واقفند که تعالی سازمانی یک هدف ایستا نیست و با توجه به شرایط روز، نیازهای متغیر مشتریان و تمام ذینفعان، تلاش رقبا برای حضور موفق و قوانین و مقررات جدید که به طور مستمر در حال دگرگونی هستند، نمی توان با اتکا به روش های سنتی حضوری موفق در صحنه های رقابت ملی و بین المللی داشت. برای اینکه بتوان در مسیر سرآمدی قرار گرفت و آن را دوام داد نیاز است که در زمینه‌ی الزامات آن کار نمود و در ابعاد مختلف آن به طور یکپارچه و عمیق برنامه ریزی نمود.

سرآمدی ابتدا نیازمند بلوغ سازمانی است، یعنی اینکه الگوی سرآمدی بر مبنای شکوفایی و بلوغ سازمانی مشروعیت پیدا می کند. بلوغ سازمانی نیازمند محیطی است که در آن بلوغ حاصل گردد. منظور از بلوغ سازمانی این است که فرآیند تحول در افراد، ساختار، فرهنگ و محصول به خوبی پیاده سازی و استقرار یابد و قابلیت سازگاری درونی و برونی سازمانی در سطح مطلوبی ایجاد گردد.

برای اینکه سازمان در مسیر سرآمدی قرار گیرد و بتواند آن را نگه دارد نیاز است که روی بلوغ در سطح فردی، فرآیندی و سازمانی کار نماید. تحقیقاتی که تا به حال روی بلوغ سازمانی انجام شده تنها به یکی از جنبه های بلوغ پرداخته است، در صورتی که در پژوهش حاضر بلوغ سازمان از لحاظ کلی در سه سطح فردی، فرآیندی و سازمانی مورد بررسی قرار گرفته و از این لحاظ دارای نوآوری می باشد. اندازه گیری میزان بلوغ فردی، فرآیندی و سازمانی مشخص می کند که سازمان در کدام یک از جنبه های بلوغ دارای قوت و در کدام یک دارای ضعف می باشد و این مسأله به سازمان کمک می کند تا جهت رسیدن به یک بلوغ سازمانی کامل جنبه هایی که در آن بلوغ در سطح پایین تری قرار دارد بهبود داده و به یک سازمان کاملاً بالغ تبدیل شود که نتیجه‌ی آن رسیدن به تعالی و سرآمدی سازمان می باشد.

مطالعه بیشتر

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.