ادبیات و مبانی نظری و پیشینه رفتار شهروندی سازمانی۳

فرمت فایل
word
حجم فایل
75kb
تعداد صفحات
31
مولفه
دسته بندی
مبانی نظری و پیشینه مدیریت
۲,۹۰۰ تومان
افزودن به سبد خرید
 خرید این پرسشنامه

ادبیات و مبانی نظری و پیشینه رفتار شهروندی سازمانی۳

 

با توجه به اینکه مفهوم رفتار شهروندی سازمانی، نسبتاً جدید است و مفهوم­سازی آن در قالب رفتارهای سازمانی، هنوز به شکل فراگیر عمومیت پیدا نکرده است، تعاریف متعدد و بعضاً متفاوتی برای آن ارائه شده است. در زیر به برخی از این تعاریف اشاره می­شود:

ارگان[۱] (۱۹۸۳)، بیان می­کند رفتار شهروندی سازمانی رفتاری آگاهانه، اختیاری و فراوظیفه­ای است که در افزایش اثربخشی عملکرد سازمان مؤثر است، ولی به طور مستقیم یا غیرمستقیم به وسیله سیستم پاداش رسمی سازمان مورد تقدیر قرار نمی­گیرد( مارکوزی و زین، ۲۰۰۴) .

مدیران سازمان­ها در جهت پویایی و بالندگی سازمان تحت مدیریت خود، دو دسته رفتار را همیشه مورد توجه قرار داده­اند: اول رفتارهای مولد؛ که شامل عملکرد وظیفه و عملکرد شهروندی سازمانی می­باشد و دوم رفتارهای ضد تولید؛ که دربرگیرنده پرخاشگری، خرابکاری و رفتارهای کناره­­گیرانه است. چستر برنارد در زمینه  اهمیت رفتارهای روانی در سازمان بیان می­کند کارکنان باید نوعی اشتیاق برای کمک در به ثمر رسیدن تلاشها در یک سیستم از خود بروز دهند. برخی پژوهشگران مثل بورمن[۲](۱۹۹۱) و بریف و موتوویدلو[۳] (۱۹۸۶) پیشنهاد کردند که در ارزیابی عملکرد کارکنان علاوه بر ارزشیابی عملکرد وظیفه، سایر ملاکها مثل رفتارهای فراتر از نقش و رفتارهای ضد تولید کارکنان مورد توجه قرار گیرد( مهداد، ۱۳۸۵، به نقل از شیخ اسمعیلی؛۱۳۹۰ ، ص۴۵).

ارگان در یک تعریف بیان می­کند که رفتار شهروندی سازمانی، آن دسته از رفتارهایی هستند که از طریق آن کارکنان سازمان، اثربخشی عملکردشان را با صرف نظر از بهره­وری شخصی، ارتقا می­دهند( کامئو و همکاران[۴]، ۲۰۰۵، به نقل از محمدی، ۱۳۸۷).

در تعریف دیگری از رفتار شهروندی سازمانی که توسط برایتمن ارائه شده است از آن به عنوان یک تعهد مداوم و داوطلبانه به اهداف، روش­ها،  در نهایت موفقیت سازمان یاد می­شود، و سازمانی که براساس مشارکت و اعمال مناسب کارکنانش بنا شده باشد از این مزیت برخوردار می­باشد( برایتمن[۵]، ۱۹۹۹؛ به نقل از محمدی ۱۳۸۷).

از دیدگاه اپل بام، رفتار شهروندی سازمانی، مجموعه­ای از رفتارهای داوطلبانه و اختیاری است که بخشی از وظایف رسمی فرد نیستند، اما با این وجود توسط وی انجام شده و باعث بهبود موثر وظایف و نقش­های سازمان می شوند( اپل بام[۶]و همکاران ، ۲۰۰۴).

این تعریف بر سه ویژگی اصلی رفتار شهروندی تاکید دارد: اول اینکه این رفتار باید داوطلبانه باشد، یعنی نه یک وظیفه از پیش تعیین شده و نه بخشی از وظایف رسمی فرد است. دوم اینکه مزایای این رفتار، جنبه سازمانی دارد و سوم اینکه رفتار

[۱] – Organ

[۲] – Borman

[۳] – Brief & Moto widlo

[۴] – Comeau et al

[۵] – Brightman

[۶] – Appelbaum

مطالعه بیشتر

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.