مبانی نظری بهبود عملکرد دولتی

فرمت فایل
word
حجم فایل
105kb
تعداد صفحات
51
مولفه
دسته بندی
مبانی نظری و پیشینه مدیریت
۱,۹۰۰ تومان
افزودن به سبد خرید
 خرید این پرسشنامه

مبانی نظری بهبود عملکرد دولتی

-۵-۱ درک بهره وری و عملکرد در بخش دولتی

اگر چه مسئله افزایش بهره وری و عملکرد در بخش دولتی مسئله جدیدی نیست، اما محققان و دانشمندان مدتهای مدیدی است به دنبال این هستند تا بفهمند چه چیزی سبب اثربخشی و بهره‌وری دولت می شود.

در حقیقت، مفهوم واژه بهره وری با واژه عملکرد به گونه ای درآمیخته است. محققان مختلف این دو واژه را به گونه های متفاوت تعبیر و تفسیر کرده اند. اما به نظر می رسد روی این دو واژه یک توافق عمومی وجود دارد . بهره وری را می توان میزان سرمایه ورودی دانست (مستقیم یا غیر مستقیم؛ واف[۱] ۱۹۷۹) یا تعداد ساعت کار هر کارمند و کیفیت کاری او به عنوان خروجی (سوترمیستر[۲]، ۱۹۷۷) یا تولید بیشتر با فرض نیرو و تلاش کاری یکسان (گلاسر[۳]، ۱۹۷۶). این مفهوم به معنای استفاده کارامد و اثر بخش از منابع در دسترس سازمان جهت نیل به اهداف از پیش تعیین شده است. (برمن[۴] و وست[۵] ، ۱۹۹۸). همچنین در مورد واژه عملکرد نیز معانی متفاوتی وجود دارد. اگرچه نمی‌توان آن را به صورت واضح تعریف کرد اما سازمانهای دارای عملکرد بالا و مناسب در عین حال بهره ور نیز هستند، در واقع دو مفهوم بهره وری و عملکرد به دلیل در هم آمیختگی اغلب به جای هم به کار می روند.

عملکرد در اغلب موارد به ۳ سطح تقسیم می شود: فردی، گروهی و سطح سازمانی. این بدان معنا است که هر سطح از عملکرد به نوبه خود بر بهره وری کل سازمان تأثیرگذار است. لذا بهتر است که دایره مفهومی بهره وری تا حدی گسترده تر شود تا واژه عملکرد را نیز در بر گیرد.

در هنگام کمبود منابع بحث های زیادی بر سر سازمانهای مبتنی بر عملکرد گروهی، سنجش عملکرد متعادل، بودجه ریزی و مدیریت مبتنی بر عملکرد ایجاد می شود و اینها مورد توجه قرار می گیرند اما هنوز مسیر شفاف، مشخص و روشنی به سمت بهره وری و عملکرد در سازمان های دولتی به چشم نمی خورد؛ مسیری بیان‌گر این مطلب که سازمانهای دولتی و خصوصی در قیاس با هم در بسیاری از موارد از جمله محیط سازمانی، ساختار سازمانی و همین طور مبانی انگیزشی، متفاوتند. آن گونه که در گذشته در مورد اهداف سازمانهای دولتی و خصوصی گفته شده (رینی[۶]، ۱۹۷۵، رینی، ۱۹۸۳، بوکانان[۷]، ۱۹۷۴) اهداف بخش دولتی در مقایسه با بخش خصوصی از پیچیدگی بیشتر

[۱]Vough

[۲]Sutermeister

[۳]Glaser

[۴]Berman

[۵]West

[۶]Rainey

[۷]Buchanan

مطالعه بیشتر

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.