مبانی نظری فلسفه بازار یابی

فرمت فایل
word
حجم فایل
279kb
تعداد صفحات
28
مولفه
دسته بندی
مبانی نظری و پیشینه مدیریت
۳,۹۰۰ تومان
افزودن به سبد خرید
 خرید این پرسشنامه

مبانی نظری فلسفه بازار یابی

۲.۲. فلسفه‌های بازاریابی 

۲.۳. مشتری‌گرایی           

۲.۴. نیازشناسی   

۲.۵. مبانی انسان‌شناسی 

 

 

۲.۲. فلسفه ­های بازاریابی

بازاریابی در راستای دستیابی به اهداف مورد نظر همواره برای انجام مبادلاتی مطلوب در بازارهای هدف در تلاش بوده است. به رغم این که دانش بازاریابی با تغییرات بنیادین در مفاهیم فلسفی خود سعی نموده­است تا نیازها و خواسته­های مشتریان را به نحوی مطلوب­تر و موثرتر پاسخ دهد ولی امروزه بسیاری از مردم نظر مساعدی نسبت به بازاریابی مدرن ندارند. آنها بازاریابی را به تخریب محیط زیست ، بمباران مردم با آگهی­های بی محتوا، ایجاد خواسته­های غیرضروری، ایجاد حرص و ولع در جوانان و سایر مشکلات متهم می­کنند(کرمی، ۱۳۸۲، ص۵)

پرسش اینجاست که چه فلسفه­ای باید راهنمای این تلاش­ها باشد؟ این تلاش­ها در چارچوب چه اصول و ارزش­هایی باید انجام شوند؟ منافع سازمان، مشتریان، و جامعه هر یک چه ارزشی دارند؟ از این منافع کدام اولویت بیشتری دارند؟ چگونه می­توان همه این منافع را با هم و به صورت متعادل تامین کرد؟ صاحب نظران در پاسخ به چنین پرسش­هایی، دیدگاههای مختلفی را در قالب فلسفه­های بازاریابی ارائه نموده­اند.

کاتلر و آرمسترانگ(۱۳۷۷) فلسفه­های بازاریابی را به پنج دسته: تولید، محصول، فروش، بازاریابی و بازاریابی اجتماعی تقسیم نموده­اند. مورگان[۱](۱۹۹۵: ۱۲)، نیز فلسفه­های بازاریابی را شامل فلسفه هزینه، محصول، فروش، سردرگمی[۲]، بازاریابی، و بازاریابی اجتماعی می­داند.

فلسفه تولید در مفاهیم اقتصاد کلاسیک ریشه دارد. در اقتصاد کلاسیک، نظریه­های اقتصادی مبتنی بر فلسفه مادی گرایی­اند و نظریات ارائه شده در این حوزه اغلب به دنبال تبیین م

[۱] Morgan, R.

[۲] Erratic*

مطالعه بیشتر

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.