مبانی نظری و پیشینه عملکرد سازمانی۷

فرمت فایل
word
حجم فایل
91kb
تعداد صفحات
37
مولفه
دسته بندی
مبانی نظری و پیشینه مدیریت
۵,۹۰۰ تومان
افزودن به سبد خرید
 خرید این پرسشنامه

مبانی نظری و پیشینه عملکرد سازمانی۷

مفهوم ­شناسی و تعریف عملکرد

عملکرد سازمانی

سنجش عملکرد سازمانی

شاخص­های اندازه­ گیری عملکرد سازمان­ها

اصول اندازه­ گیری عملکرد

اجزاء اصلی و مراحل اجرای مدیریت عملکرد

رویکرد­های سنجش عملکرد

مقیاس­های سنجش عملکرد

اهداف ارزش­یابی عملکرد سازمانی

پیشینه تحقیق

 

 

مفهوم ­شناسی و تعریف عملکرد

عملکرد اسم مرکب (عمل + کرد) و به معنی کارکرد، میزان کار، حاصل و نتیجه کار می­باشد (عمید، ۱۳۸۳: ۱۷۳۳) که معادل کلمه لاتین performance به معنی عمل انجام دادن است. عملکرد در لغت یعنی حالت کیفیت کارکرد. در قسمت زیر به برخی از تعاریف ارائه شده از مفهوم عملکرد اشاره می­شود:

  • مقداری از تغییرات حاصل از یادگیری، ممکن است به علت مساعد بودن شرایط، به رفتار بالفعل تبدیل شود که در اصطلاح به آن عملکرد می­گویند (شعبانی، ۱۳۸۷: ۳).
  • بیل معتقد است عملکرد ترکیبی است از رفتارها و نتایجی که توسط مدیران مافوق مشخص می­شود؛ چنان­چه کارکنان همان­گونه که راهنمایی و هدایت شده­اند، به کار خود ادامه داده و نتایج مورد نظر را به دست آورند، آنگاه می­توان عملکرد آنان را مطلق تلقی نمود (آذرنیا، ۱۳۸۱: ۶۲).
  • پارکینسون و همکارانش[۱]، عملکرد یک شخص را میزان انجام وظایف و مسئولیت­هایی که به او واگذار می­شود، می­دانند (ایران نژاد پاریزی، ۱۳۷۰).
  • علاقه­بند با تعریفی مشابه تعریف فوق، می­نویسد: عملکرد عبارت است از حاصل فعالیت­های کارکنان از لحاظ اجرای وظایف امور محوله پس از مدت زمان معین (علاقه­بند، ۱۳۷۹: ۳۰).
  • هرسی و گلداسمیت[۲] با رویکردی علت­شناختی به این مسأله پرداختند. آن­ها اهمیت متغیر مربوط به عملکرد مدیریت اثربخش را از میان بقیه برگزیده­اند. این هفت متغیر عبارتند از: انگیزش به توانایی، درک، حمایت سازمانی، سازش محیطی، بازخورد از عملکرد و اعتبار. سپس با استفاده از مترادف­های هر یک از این هفت عامل و به کارگیری حروف آن­ها، یک واژه هفت حرفی معادل عملکرد به دست داده­اند و تحت عنوان مدل (Achieve) برای ارزش­یابی عملکرد مدیریت طرح کرده­اند (کبیری، ۱۳۷۲: ۵۰۸).

[۱]. Parkinson & et al

[۲]. Hersey & Goldsmith

مطالعه بیشتر

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.