مبانی نظری و پیشینه فساد اداری

فرمت فایل
word
حجم فایل
141KB
تعداد صفحات
39
مولفه
دسته بندی
مبانی نظری و پیشینه مدیریت
۵,۹۰۰ تومان
افزودن به سبد خرید
 خرید این پرسشنامه

مبانی نظری و پیشینه فساد اداری

-۱-۲-مفهوم فساد

تعاریف فساد:

سطوح فساد

انواع فساد

رویکردهای طبقه‌بندی فساد:

آناتومی فساد:

۳-۲-۲- فساد اداری

پیشینه فساد اداری

شاخصهای فساد ادرای:

انواع فساد اداری:

بخش دوم : پیشینه تحقیق

 

۳-۲- : مرور ادبیات فساد

 

۳-۱-۲-مفهوم فساد

فساد بطور کلی به حادثه‌ای اطلاق می‌شود که در آن دگرگونی چیزی به حدی می‌رسد که دیگر نمی‌توان آن را بدان نام نامید و یا شناسائی کرد. فساد قهرا در مقابل موجود شدن است. درحالی که موجود شدن دال بر وجود بعد از عدم است، فساد دال بر عدم بعد از وجود است، یعنی برای اینکه زوال و فسادی صورت گیرد حتما باید وجود و برخورداری حاصل شده باشد. به اعتقاد اکثر متفکران، فساد یک بیماری انکارناپذیر در همه حکومت های و مختص یک قاره، منطقه یا گروه قومی خاص نمی‌باشد. فساد دررژیم‌های سیاسی دموکراتیک و دیکتاتوری، اقتصادهای سوسیالیستی، سرمایه‌داری و فئودال یافت می‌شود و آغاز اقدامات فسادآمیز مربوط به زمان حال نیست، بلکه تاریخ آن به قدمت جهان است.  از این رو قدمت فساد به اندازه قدمت مفهوم دولت است. بنابراین هرجا که قدرت و ثروت متمرکز می‌گردد و هرجا دولتی وجود دارد فساد سیاسی و اقتصادی نیز وجود دارد.

در تعریف باید اذعان داشت فساد اصطلاحی است که معانی آن از یک گوینده به دیگری تغییر می‌کند. فساد می‌تواند به‌عنوان یک برنامه خشن در تلویزیون توسط جوانی دیده می‌شود تا یک تصمیم‌گیری سیاسی که منافع محدودی را برای اشخاص درگیر در آن فراهم می‌کند تعریف شود. گویندگان از این واژه در طیفهای وسیع و در شرایط متفاوت استفاده می‌کنند.

فساد تلاش برای کسب ثروت و قدرت از طریق غیرقانونی همچون انتخابات غیرقانونی،‌ سود خصوصی به‌بهای سود عمومی یا استفاده از قدرت دولتی برای منافع شخصی بوده و یک رفتار ضد اجتماعی محسوب می‌شود که مزایایی را خارج از قاعده و بیجا برخلاف هنجارهای اخلاقی و قانونی اعطا کرده و قدرت بهبود شرایط زندگی مردم را تضعیف می‌کند.( ربیعی ۱۳۸۳،‌ص۲۹)

مطالعه بیشتر

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.