مبانی نظری و پیشینه مدیریت تنوع فرهنگی

فرمت فایل
word
حجم فایل
79kb
تعداد صفحات
46
مولفه
دسته بندی
مبانی نظری و پیشینه علوم اجتماعی
۴,۹۰۰ تومان
افزودن به سبد خرید
 خرید این پرسشنامه

مبانی نظری و پیشینه مدیریت تنوع فرهنگی

-۷- مدیریت[۱] و کارکردهای آن

۲-۷-۱- نقش های مدیریت

۲-۷-۲- سیر تطور مدیریت فراملیتی و جهانی

۲-۷-۳- فرآیند مدیریت تنوع فرهنگی

۲-۷- مدیریت[۲] و کارکردهای آن

درباره مدیریت، تعریفی که مورد قبول عام باشد، در دست نیست. صاحب نظران و مؤلفان مدیریت با هدف ها و سوگیری های مختلف، تعریف های گوناگون ارایه کرده اند.

برای تعریف مدیریت، از ویژگی های عملی آن می توان کمک گرفت. تعریف عملی تعریفی است که مفهوم مدیریت را به چند ملاک مشاهده پذیر وابسته می سازد. از این رو، اگر در موقعیتی ملاک های زیر قابل مشاهده باشد می توان گفت در آن موقعیت، مدیریت اعمال می شود.

– فعالیت منظم و سازمان یافته: مدیریت، مجموعه فعالیت منظم و پیوسته ای است که با گروه ها و افرادی که در جهت هدف مشترکی کار می کنند، ارتباط دارد. مدیریت ممکن است اشکال گوناگونی پیدا کند؛ فرماندهی گروهی نظامی یا رهبری گروهی دانشجو، مدیریت سازمانی با هزاران کارمند یا اداره انجمنی کوچک مرکب از چند دانشجو. عمل مدیریت در چنین موقعیتی ، ایجاد هماهنگی میان فعالیت های افراد و گروه هاست.

– هدف ها: ملاک دوم مدیریت آن است که هدفی وجود دارد که فعالیت منظم گروهی، در جهت تحقق آن هدایت می شود. هدف ممکن است صریح و روشن یا غیر صریح و ضمنی باشد (سید جوادین، ۱۳۸۲).

– روابط میان منابع: سومین ملاک آن است که فعالیت منظم در جهت هدف از طریق روابط معینی که میان منابع موجود برقرار است، صورت می گیرد. واژه منابع[۳] اصطلاح کلی است شامل منابع انسانی، مادی و مالی. در مورد منابع مادی، روابطی که وجود دارد ماهیتاً فیزیکی است، مثل روابط موجود در خط تولید کارخانه ها. در مورد منابع مالی، روابط اشاره می کند به تهیه و تخصیص بودجه یا سرمایه گذاری برای خرید و نگهداری وسایل، تجهیزات و ساختمان، و رویه های مالی. مهمترین روابط، مناسبات میان افراد است که دو بعد رسمی و غیر رسمی دارد. روابط رسمی، مثل روابط کاری میان افراد که بر حسب وظایفشان توسط سازمان ایجاد می شود، و روابط غیر رسمی که ضمن فعالیت روزمره افراد در سازمان، بین آن ها پدید می آید. الگوی روابط رسمی متقابل میان افراد تحت تأثیر الگوی اختیار[۴] و مسئولیت[۵] شکل می گیرد. (اختیار؛ یعنی، حق قانونی برای دستوردهی یا هدایت فعالیت دیگران، و مسئولیت؛ یعنی، قبول وظیفه و پاسخگو بودن[۶] در قبال انجام وظیفه و اعمال اختیار).


[۱]– Management

[۲]– Management

[۳] – Resources

[۴] – Authority

[۵] – Responsibility

[۶] – Accountability

مطالعه بیشتر

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.