پرسشنامه بررسی عوامل تعیین کننده تصمیم سزارین در برابر زایمان طبیعی در زنان باردار (شمس،۱۳۹۳)

فرمت فایل
word
حجم فایل
87kb
تعداد صفحات
28
مولفه
دسته بندی
پرسشنامه علوم اجتماعی
۳,۹۰۰ تومان
افزودن به سبد خرید
 خرید این پرسشنامه
پرسشنامه بررسی عوامل تعیین کننده تصمیم سزارین در برابر زایمان طبیعی در زنان باردار (شمس،۱۳۹۳)
تعریف نظری و عملیاتی مفاهیم تحقیق
علم اجتماعی متضمن بررسی متغیرها و صفاتی است که آن‌ها را تشکیل می‌دهند. نظریه‌های علمی در زمینه امور اجتماعی به زبان متغیرها نوشته می شوند و مردم فقط به عنوان حاملان آن متغیرها در این امر دخیل‌اند (ببی[۱]،۱۳۸۷).
در این قسمت مفاهیم به‌کار گرفته شده در پیمایش از منظر نظری و عملیاتی مورد بررسی قرار می‌گیرند تا در درک مفاهیم و شاخص‌سازی آن‌ها مشکلی پیش نیاید.
۳-۸ متغیرهای پژوهش
۳-۸-۱ متغیرهای وابسته تحقیق
تصمیم سزارین در مقابل زایمان طبیعی (تصمیم نوع زایمان): انتخاب روش سزارین در برابر روش زایمان طبیعی برای وضع حمل است.
۳-۸-۲ متغیرهای مستقل تحقیق:
۳-۸-۲- ۱وضعیت اجتماعی اقتصادی:
  • تحصیلات
تحصیلات عبارت است از معرفت به شناخت و فنونی که شخص سال‌هایی از عمرش را برای کسب آن‌ها جهت مبارزه با مسائل به دست می‌آورد ( آلن بیرو، فرهنگ علوم اجتماعی). آموزش یکی از جنبه‌های جامعه‌پذیری است، آموزش فرآیند یادگیری نگرش‌ها، ارزش‌ها و رفتارهای مناسب است که فرد در مسیر زندگی به عنوان عضوی از یک فرهنگ خاص آن را می‌پذیرند (علائی‌نسب،۱۳۸۵). در این کار تحقیقی ما تحصیلات افراد را بر اساس مقطع تحصیلی پرسیدیم.
  • میزان درآمد خانواده
وجوه و ارزش ریالی کالاها و خدماتی است که در برابر کار انجام شده یا سرمایه به کار افتاده و یا از طریق منابع دیگر (حقوق بازنشستگی، درآمد حاصل از دارایی ها، دریافتی های انتقالی و نظایر آن) به مجموع اعضای خانوار تعلق می‌گیرد (مرکز آمار ایران،۱۳۹۱). در این پرسش‌نامه میزان درآمد خانواده را در سطح رتبه‌ای سنجیدیم.
  • وضعیت شغل
همه‌ی انسان‌ها به نظام اقتصادی وابسته‌اند. برای بیشتر مردم در تمامی جوامع فعالیت تولید یا کار بیش از هر فعالیت دیگری بخشی از زندگی آن‌ها را اشغال می‌کند. کار در مفهوم به انجام رساندن امور با تلاش‌های فکری یا جسمی می‌باشد، هدف از این تلاش‌ها تولید کالا و خدماتی است که نیازهای انسانی را برآورده می‌کند (علائی‌نسب،۱۳۸۵). در این پژوهش وضعیت فعالیت زنان با ۳ گزینه ۱) شاغل به صورت تمام وقت ۲) شاغل به صورت نیمه وقت ۳) شاغل نیستم، سنجیده شده است.
۳-۸-۲-۲ متغیرهای جمعیتی
  • سن
 «مجموعه روزها، ماه­ها و سال­هایی که از عمر یک فرد می­گذرد» (امانی، ۱۳۸۰؛ ۱۸). سن خود بر دو نوع است: سن مداوم و درست. در جمعیت‌شناسی اغلب ما با سن مداوم سر و کار داریم و آن سنی است که به طول زمان واقع بین دو سال‌روزی اطلاق می‌شود و عنوان آن سالروز اولی است. مثلاً اگر کسی سه ماه قبل یا یازده ماه………………………..
تعاریف عملیاتی و مفهومی متغیرها: دارد
روایی و پایایی: دارد
منابع: دارد
۱ Earl Babbie

مطالعه بیشتر

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.